18. ZASEDÁNÍ NÁRODNÍHO PARLAMENTU DĚTÍ A MLÁDEŽE

18. ZASEDÁNÍ NÁRODNÍHO PARLAMENTU DĚTÍ A MLÁDEŽE

Ve dnech od 20. až 23. listopadu 2015 se v Praze uskutečnilo 18. zasedání NPDM. Téma letošního zasedání znělo: Budoucnost participující mládeže. Na zasedání se tedy řešily témata ohledně toho, jaký názor mají mladí lidé na migraci, na branný zákon, na soudy přátelské dětem a na participaci obecně. Za město Holešov se tohoto zasedání zúčastnili Andrina Hendrychová, Veronika Ivánková, David Martinec a Petr Zajíček.

Hned po příjezdu do Prahy jsme se jeli ubytovat do hotelu Ošanka. Protože náš příjezd byl v brzkých hodínách, měli jsme tedy čas a šli se podívat na nedaleký Petřín. V době registrace jsem se vrátili zpět na hotel a rozdělili se do skupin, ve kterých jsme působili celé 4 dny. Ubytovali jsme se a ve skupinkách se vydali na návštěvu Armádního Muzea v Praze. Prohlíželi jsem si zde zajímavé věci z období 1. a 2. světové války. Po prohlídce jsme se k vůli nepříznivěmu počasí přesunuli zpět do hotelu, kde jsme hráli seznamovací hry. V 16:00 nás čekalo zahájení XVIII. Zasedání NPDM, kde jsme si poslechly úvodní slovo nyní už bývalé předsedkyně Denisy Hlušičkové i koordynátorky NPDM Jany Votavové a byli jsme seznámeni s novu radou a předsednictvem NPDM. Po společných aktivitách jsme se přesunuli na večeři a připravovali se na další den.

V sobotu po snídani nás čekal 1. workshopový blok kde jsme si mohli vybrat mezi dvěma workshopy. První workshop byl s názvem Participace mladých a Armáda ČR, kterého se zúčastnil také Ludvík Cimburek, poradce náčelníka Generálního štábu armády ČR a Václav Kříž, člen aktivní zálohy. Na tomto workshopu jsme se dozvěděli aktuální infrmace ohledně branné povinnosti v ČR. Druhý workshop nesl název Základy etikety s Ivanou Rykrovou kde jsme měli možnost se naučit či zopakovat základy etikety. Po 1. workshopovém bloku nás čekal 2. Jednalo se o diskusi s Andorem Šándorem, který je bývalým náčelníkem Vojenské zpravodajské služby ČR a uznávaným odborníkem na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management. V současné době působí jako soukromý poradce v oblasti bezpečnosti.
Po obědě nás čekal 3. workshopový blok, který se zkládal z worhshopů – Proč být aktivní, co z toho od Josefa Kaštila dále Jak se orientovat v dnešních médiích, který pořádala Zuzana Wágnerová a Buďte svou značkou od Ivany Rykrové.
Program byl opravdu nabitý takže po krátké pauze nás čekal další workshopový blog, kde se řešila Inkluze do škol s organizací Lumos, Jak nám funguje parlament s Janou Votavovou a přednáška o 17.11.1939 a Mezinárodní den studenstva s Klárou Filgasovou.
Dále nás čakala práce ve skupinkách, kde jsme shrnuli celý den a vznesli podněty do návrhu usnesení NPDM. Po večeři jsme se vidali jetě na procházku Prahou.

V neděli hned po snídani jsme prezentovali činnosti našich PDM. V našem případě tedy PDM města Holešova, kde jsme se pochlubili jak náš parlament funguje, co vše už se nám povedlo zrealizovat a jaké jsou naše plány do budoucna. Dále následoval 5. workshopový blok. Zkládal se z workshopů Participace v praxi, který vedla Denisa Hlušičková, Jak nám funguje parlament? s koordinátorkou Janou Votavovou a Slevy pro mledé (EYCA) s Markem Kráčmarem. Mohli jsme se zde dozvědět jak vést parlament a co všechno to obnáší, nebo například jak si zajistit slevy pro studenty v menších městech jako je například Holešov.
V průběhu neděle jsme absolvovali další 2 workshopové bloky. 1. se skládal z workshopu s Jakubem Kurucem, Petrem Zajíčkem a Filipem Kolocem, který nesl název Vojna! a 2. s názvem Jak stmelovat kolektiv vedla Hana Štípková a Tereza Chrvalová. V druhém bloku jsme se dozvěděli něco o cochemské praxy s Markétou Novákovou, dále s Michaelou Cvachovou co je strukturovaný dialog mládeže a s Michaelou Doležalovou jsme si povídali o medializaci PDM. Dále nás opět čekala práce ve skupinách. Diskutovali jsme a dávali dohromady několik myšlenek a návrhů, co by měly zaznít v našem usnesení, na kterém tu noc pracovalo předsednictvo. Po večeři jsem si sbalili většinu věcí a ráno už ve společenském oblečení vyrazili do Poslanecké sněmovny. V poslanecké sněmovně jsme si jako první schvalovali naše usnesení. Všichni jsme byli překvapení, protože naše usnesení se schválilo nečekaně rychle. Následovala tedy volba nového předsednictva a hlavně nového předsedy NPDM a místopředsedů. Novou předsedkyní Národního parlamentu dětí a mládeže se stala Michaela Doležalová, která tímto zahájila následující rok pod jejím vedením. Po odchodu z Poslanecké sněmovny se někteří ještě zúčastnili putovní výstavy Knihy k dětským právům a následoval odjezd domů.

18. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže nám přineslo opět několik nových poznatků a informací. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, ale také jsme se seznámili s mnoha novými lidmi, kteří mají podobné zájmy jako my. Moc rádi na tohle zasedání budeme vzpomínat a už teď se těšíme na další, které se bude konat příští rok.
Veronika Ivánková
Fotogalerie: http://npdm.rajce.idnes.cz/1._zasedani_R_P_NPDM/

Vložit komentář

Musíte být Přihlášen(a) pro psaní komentářů.